Breketravi 24-aastasena | Ortodontiaravi algus

Mõtlesin, kas kirjutada sellest, kuidas minust sai vegan või sellest, kuidas ma uuesti ortodontiaga alustan … ja no alustame siis sellest lihtsamast teemast ehk hammastest. 

Mul on korra juba breketid olnud, kuid ainult ülemisel kaarel. Peale seda oli tulemus selline: 
Ajapikku on eesmised 3 hammast natuke nihkunud:
Imeline pilt, ma tean. Aga noh.. 😀 
Enne breketeid olid mul ülemised hambad kõvasti hullemad kui alumised ja tekitasid mulle suurt piinlikkust – eriti parempoolne kaniin, mis ei olnud reas, vaid oligi nagu .. kihv. Pmst ta kasvas nii ja siis nii jäigi, naeratades oli näha ainult auk, sest hammas oli nii kõrgel: 

Ma salvestasin endale nimelt pildid KUSKILE, et saaks neid blogis näidata, aga noh. Ma ei tea, kuhu.. 😀 

See, et korraga tehakse korda vaid üks hambakaar, on muidugi ebatavaline. Kuid ma olen pärit pigem mitte just kuigi rikkast perest ja seega oli juba see, et ma 17-aastaselt lõpuks vähemalt ülemisele kaarele breketid sain, minu jaoks suur õnn. Ma põdesin tõesti oma hammaste pärast kohutavalt ja eks nad üpris koledad olid kah. 
Esimese ortodontiaravi tegin ma läbi TÜKi Stomatoloogia kliinikus, arstiks oli Dr. Avameri ja ta on tõesti hästi-hästi tore arst ja teeb oma tööd suurepäraselt. Te ei kujuta ette ka, kui tänulik ma talle olen, et ta oli nõus vaid üht kaart ravima. Mõtlesin pöörduda tema juurde ka seekord, kuid nüüd Maxillasse – seal pakuti mulle, kui ma 2020 oktoobris helistasin, aega aga 2022. aastasse. Nojah siis. 😀 Jäi ära. Helistasin läbi kõik teised kohadki Tartus, kus ortodontiaga tegeletakse ning ainus aegu broneeriv koht oli Riiamäe Hambakliinik, dr. Vengerfeldt. Aja sain poole aasta kaugusele ehk nüüd, aprillis, on mul konsultatsioonis käidud. 
Aga natuke veel esimesest ortodontiaravist. Kokku kandsin ma breketeid aasta ja kaheksa kuud. Paigaldus oli äkki 320€ (konventsionaalsed metallbreketid), eemaldus + kape 200€, iga pingutus 20-30€ vahel ning kogumaksumuseks kujunes vaid 800€ ringis – see on ortodontia kohta VÄGA soodne. Breketravi läbiviimise aeg oli 2014-2016. Minu jaoks ei olnud breketite kandmine midagi hullu, seda juba seetõttu, et ma olin seda niiiiiii pikalt ihaldanud! Kena naeratus oli minu suur unistus ning valu oli seda väärt.
Ravi läbiviimise eel eemaldati mul esimene premolaar ning selle koha võttiski endale kaniin, mis ennist suhu ei mahtunud ning paiknes reast kõrgemal. Muide, selle hamba allatulekule kulus ainult mõni kuu! 
See hamba eemaldus oli päris-päris õudne. Mäletan, et arst näitas mulle seda, kui ilus, pikk ja terve hammas see oli ja ma pidin juure pikkuse peale pildi tasku panema. Ühesõnaga, hirmus kogemus ja lisaks järgnes eemaldusele veel nädal aega kestev kõrge palavik, sest tekkis põletik. Järgmine kannatus ja söömata olemine oli breketite paigaldamise järgsed esimesed päevad, sest see on esialgu ikka väga harjumatu, kui sul suu on metalli täis. 😀 Ka enamik pingutamisi tegid veidike valu ja peale neid sõin paar päeva eeskätt pehmeid toite. 
Peale breketravi lõppu paigaldati mulle hammaste taha reteiner ning öösiti olen kandnud plastikkapet (esimese nädala pidi seda kandma kogu aeg). 
Ka sel korral ei pääse ma hamba eemaldamiseta – paari nädala pärast opereeritakse välja mu alumine vasakpoolne tarkusehammas, mis kasvab täiesti viltu ja teeb omajagu liiga valu näol juba. 😦 KARDAN seda paaniliselt! Niiiii hirmus. 
Igatahes, nagu mõista võib, siis seljataga on esimene konsultatsioon, ees on ootamas nüüd tarkusehamba opp, ühe augu parandamine ja seejärel breketite paigaldus 31. mail. Seega breketravi 24-aastasena on ümardamine, ma saan 6 päeva peale paigaldust tegelikult 24. 😀 Aga vahet pole, ühesõnaga breketravi täiskasvanuna on siin märksõna. 
Sel korral käin ma välja märksa suurema summa raha kui eelmise ravi jooksul. Esiteks valisin ma tavaliste metallbreketite asemel keraamilised, mis on törts kallimad, teiseks on päris palju vett merre voolanud ja kolmandaks on erakliiniku vs TÜKi hinnakiri üpris erinev kah. 
Arst küsis mu käest mitu korda, et kas ma olen ikka 100 protsenti kindel, et soovin ravi läbi teha – esiteks on tegu üpris kopsaka väljaminekuga ning teiseks võtab see palju aega ja meditsiinilist põhjust breketraviks mul ei ole, on ainult esteetiline probleem. Lisaks NAERATUS on ju päris okei, aga mind ennast häirib väga, et rääkides on selgelt näha, et alumised hambad on puha puseriti. Seega – teeme ikka ära! 
Essal korral tehti pildid, rääkisime üleüldiselt ja tehti ka jäljend hammastest. Kui seitse aastat tagasi tähendas see seda, et suu topiti rõvedat kipsilaadset vedelat möksi täis ja pidid ootama selle kivistumist, siis nüüd käidi hambad mingi spetsiaalse arvutiga ühilduva perifeeriaseadmega üle ning programm koostas hammastest 3D ülesvõtte, mille saab siis välja printida. Science. 

Seejärel saadeti mulle meilile üldtutvustus breketravist, hooldusest jms ja paari päeva pärast ka raviplaan ja maksumus (neil oli ka kodulehel hinnakiri olemas, mis mulle väga meeldib). 
Igatahes on siis praegu probleemideks kerge prognaatia, asendihäired pluss alumine keskjoon on viltu paremale. See viimane tähendab, et mul on vaja lisaankurdust kanda. 😀 Ehk miskit sellist: 
Keraamiliste breketite paigaldus üles ja metallbrekside paigaldus alla läheb maksma 1450€, ainult  metallbreketite puhul oleks see summa olnud natuke väiksem (1170€), aga kõik muud kulud oleks samad olnud. Kokku läheb ravi maksma ~kahe aasta jooksul umbes-täpselt 3200€. Sellele lisanduvad kord kvartalis käigud suuhügienisti juurde, et kikukesed ikka kenasti puhtad oleks. Alla tavaliselt keraamilisi ei paigaldata, sest nad on mõnevõrra vähem vastupidavad. 
Ma tean, et tänapäeval on popp kanda Invisaligni või muid sarnaseid kape-põhiseid alternatiive breketite asemel, aga olles kapet kandnud iga öö esimesed mitu aastat ja esialgu kapet kogu aeg, võin ma öelda, et minu meelest on breketid palju paremad ja mugavamad kui kaped. Pealegi ei ole need kaped nii nähtamatud midagi kui neid reklaamitakse, eriti kui veel sülg alla satub. 😀 Kui ma nendega pidin väljas käima, oli mul miljon korda ebamugavam kui breksidega. 
Vot, sihukesed lood mu hammastega. Natukene rohkem kui kuu aega veel ja ongi suu jälle metalli täis ja rahakott märksa õhem. 😀 Aga ma olen väga-väga elevil!
Hakkangi siia aeg-ajalt ortodontiaravist kirjutama, sest kui mul endal breketravi alles ees ja käsil oli, siis oli hästi põnev lugeda teiste kogemusi breketitega. 
Kui oled kaalunud breketravi, aga pole seda siiski läbi julgenud teha, siis materiaalsete võimaluste olemasolul soovitan ma seda VÄGA teha! See on hämmastav, kui palju mu enesetunne muutus, kui hambad korda said – juba breketeid kandes ei häbenenud ma enam naerda ega naeratada. 🙂 

2 thoughts on “Breketravi 24-aastasena | Ortodontiaravi algus”

  1. Ehmatasin praegu selle Vegani jutu peale… Paljud söömishäiretega inimesed jõuavad mingi hetk Vegani või taimetoidu juurde, aga see on ainult vabandus/põhjendus toidu piiramiseks ja ükski arst seda paranevale inimesele ei soovita. Sinu blogi on väga huvitav ja loodan, et kõik liigub edasi paremuse poole.

    Like

  2. hei! aitäh kommentaari eest. mõistan su vaatenurka täiesti, sest veganlus on pm sotsiaalselt kõige aktsepteeritum toidu piiramise vorm. kirjutan sellest kindlasti pikemalt lähipäevil, ootan vereanalüüside tulemusi, et neist ka rääkida natuke.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: