Paksud inimesed eksisteerivad ja see on okei | GIVEAWAY!

 Mmmm, paksufoobia. Üks levinumaid ja aktsepteeritumaid inimgruppide halvustamise viise ühiskonnas, mis avaldub ka neis, kes end muidu tõsisteks SJW-deks peavad. Sest nad ei pruugi tähelegi panna, et nad paksudesse negatiivselt suhtuvad.

Pange tähele, et ma kasutan väga julgelt sõna paks – see on täiesti normaalne keha kirjeldav omadussõna, täpselt nagu pikk, lühike, sale, brünett. Ja see on palju neutraalsem ja normaalsem minu arust kui näiteks \”korpulentne\”, mis kõlab võltsilt või \”ülekaaluline\”, sest …. kes täpselt on ülekaaluline?

Kindlasti tahad sa nüüd öelda, et igaüks, kelle KMI on üle 25. Jah, tehniliselt see on nii. Aga kas sa oled uurinud, mida kehamassiindeks endast täpselt kujutab?

Kehamassiindeksi arvutamise valemi lõi 19. sajandil (samal ajal, kui meditsiinis olid nii kokaiin kui opiaadid sageli kasutatavad ravimid, näiteks) belgia matemaatik, statistik, sotsioloog ja astronoom Adolphe Quetelet – matemaatik ja astronoom!! Mitte arst! Esimene häirekell? Teine häirekell: ta viis valemini viinud uurimused läbi, kasutades uurimisalustena ainult valgeid mehi. Kolmas häirekell: Quetelet ei olnud arst ja tema huvi ei olnud luua valemit, millega hinnata üksikisiku vormi ja tervist, vaid hinnata ja koguda statistilisi andmeid suurtes populatsioonides. Selle informatsiooni võite leida igast täiesti mainstream allikast – näiteks Wikipediast. 

Seega kuidas on okei öelda, et inimene, kelle KMI on 25 on täiesti terve ja normaalne, aga inimene, kelle KMI on 26, on ülekaalus ja peaks kaalu kaotama? Minu arvates ei olegi. Ma olen arstil käies kuulnud, et mu kõrge kolesterooli põhjuseks on mu ülekaal, mida oli tol hetkel umbes 5 kilo. Reaalselt oli see aga hoopis buliimia ja korrast ära hormoonide kätetöö. Arstil on aga lihtne näidata näpuga, et näe, sa ülekaalus, võta alla, eks. Küllaltki värske uuringu kohaselt võib kõige tervislikum KMI olla hoopiski 27. Igatahes – KMI? BS. 

Paksufoobide üks peamisi stampväiteid on see, et ülekaal on ebatervislik ja paksud inimesed on ebaterved – ehkki tegelikult tõstab ülekaal teatud haigustesse haigestumise riski, mitte ei garanteeri neid. Täpselt samamoodi või isegi rohkem tõstab seda riski näiteks stress, suitsetamine, alkoholitarbimine, ebapiisav magamine, aga ma ei näe kuskil kedagi vihkamas inimesi, kes rügavad kolmel kohal töötada ja magavad viis tundi päavas. Ei, selliseid inimesi hoopis ülistatakse. Nii uskumatu, kui see ka poleks, võivad paksud inimesed olla perfektselt terved. Jah, ilmselgelt kuskilt läheb piir ja 300kg inimest vaevab ilmselt omajagu probleeme, aga üldistus, et paks=ebaterve… mkm. Ei lähe mitte. 

Paks=laisk? Paks=sööb ebatervislikult? 

Paksud inimesed võivad vabalt teha trenni ja toituda täiesti normaalselt, sagedamini, kui arvatakse, see just nii ongi. 

Inimesed, kes ise kaaluprobleemiga silmitsi ei ole seisnud, ei mõista, et kaalulangus ei käi nii, et söö normaalselt ja liigu rohkem, ei. Kaalulangetuse aluseks on siiski kaloridefitsiit, seega sa võid toituda perfektselt ja olla füüsiliselt aktiivne ja ühiskonna arvates siiski ebaterves kehas. 

Ma võin tuua näiteks iseenda. Ma kaalun 20 kilo rohkem kui aasta tagasi, vahepeal oli see number isegi suurem. Minu kaalutõusus mängis rolli hormonaalne probleem, mis tekkis söömishäire järgselt, mu TSH oli liiga kõrge ja IGF-1 madal. Just see TSH – kilpnääret reguleeriv hormoon – tekitab peamiselt naistel sageli kaalutõusu. Üleüldse, naised, kaal ja hormoonid on väga keeruline teema, aga fakt on see, et tarbitud kilokalorite hulk ei ole KAUGELTKI mitte ainus tegur, mis inimese kehakaalu mõjutab. On geneetika, on hormoonid, on eri terviseprobleemid … 

Miks ma seda kõike üldse kirjutan?

Et tuletada meelde, et inimene on inimene. 

Et vahet ei ole kui vana sa oled, su väärtus ei olene sellest.

Vahet ei ole, mis rahvusest sa oled, su väärtus ei olene sellest.

Vahet ei ole, milline on su sugu või nahavärv või seksuaalne orientatsioon – sa oled ikkagi inimene. 

Vahet ei ole, mitu jäset sul on. Mis värvi on su juuksed või silmad. 

Ja vahet ei ole, kui palju sa kaalud. Tänapäeva iluülistavas ühiskonnas on paljudel seda raske mõista, sest meedia on meis tekitanud seose, et ilus on vaid sale inimene. Et kaalulangus on soositav. Et dieedid on okeid. Et on okei seada ohtu oma tervis näiteks ketogeense dieediga ilu ja kaalulanguse nimel. Et paks keha on väärt vähem kui sale. 

Ja ma lihtsalt ei taha, ei suuda, ei saa, ei tohi selle mõtteviisiga nõustuda. Justkui inimese väärtust mõjutaks see, kas ta on ilus, inetu, paks, sale … Ei. Ei mõjuta. 

Ülekaalus inimestele, kes postitavad endast interneti pilte (eriti nt pesus või ujumisriietes), jagavad enda elu ja ma ei tea, ON OLEMAS, heidetakse tihti ette \”ülekaalulisuse propageerimist\”. Vabandust väga, aga see väide, see lause … aaahh, see ajab mind vihast oksele! Ma olen seda postitust kirjutanud juba kolm päeva, sest ma lähen lihtsalt nii närvi. Ma vihkan diskrimineerimist!! Ma vihkan ebaõiglust!! Ma vihkan sellist mõttetut halvustamist ja seda, et isegi ei üritata mõista, ei üritatagi end panna teise poole kingadesse. 

Mida paksud influencerid, nt kenziebreanna või maggiemcgill minu silmis enda sotsiaalmeedia kohaloluga sõnumina edastada tahavad? 

Kõiki bodypositivity liikumise alustalasid. Nagu näiteks:

– ilustandardid on kahepalgelised, ka paks inimene võib olla ilus, samamoodi inimene, kellel on füüsiline puue, mida on näha, 

– kõik inimesed olenemata kaalust jms väärivad austust,

– kõik inimesed väärivad õigust end armastada ja tunda end enesekindlana, laskmata füüsilisel välimusel seda mõjutada

Samuti on sellised inimesed ja sellised kontod inimeste jaoks, kes ei tunne end oma kehas võib-olla kõige paremini (nagu hetkel mina) või soovivad tunda, et nad pole üksi, võimalus saada tuge. Tunda, et sa oled fain. Tunda, et teised kogevad ka selliseid probleeme nagu koged sina. Minu enda lemmik mõjuisik (ök mis sõna) on 100% bodyposipanda. Ma lihtsalt suhestun temaga tohutult, sest ka tema on varem olnud oma kehaga obsessiivne ja põdenud söömishäiret, lisaks on meie vorm väga sarnane. Kui ma näen teda ilusana, siis ehk ma suudan kunagi näha ka iseend ilusana? 

Ma lihtsalt soovin selle postitusega väga öelda seda, et palun ärge hinnake inimest puhtalt kehakaalu alusel. Me, paksud, väärime ka austust. See, kas sa respekteerid teist inimest või mitte, ei tohiks oleneda nii pinnapealsest asjast nagu välimus. Sul võivad olla mingid eelarvamused, mida sa kasutad diskrimineerimise põhjendamiseks, näiteks, et kaalutõusu põhjustab lodev ja laisk iseloom. Aga seda võib põhjustada söömishäire, söömishäirest paranemine, vaimsed probleemid, füüsilised haigused, vaeseus või miljon muud tegurit, kasvõi see, et inimene ei saanud lapsepõlvest kaasa teadmisi tervisliku toitumise ja eluviisi kohta või oskust süüa teha. See ei tähenda, et ta on vähem väärt. Ta võib olla hoopiski parem inimene kui Sina, kes Sa inimesi lahterdad, diskrimineerid ega ole empaatiline. 

Ma tahtsin juba aasta alguses teha oma blogis üht väikest loosimängu, et 1) öelda aitäh kõigile teile, kes siin lugemas käivad, 2) tuua kellegi ellu veidi positiivusust, kinkides ühele teist kaks vahvat raamatut, mis minu enda mõttemaailmagi muutnud on. Aga noh, esiteks tulid need raamatud mingi 1,5 või 2 kuud ja siis ma olin haiglas ja ja … aga ma tunnen, et nüüd on aeg täitsa küps ja selle eelneva teemaga haakub ka loosimine hästi. Üks teist saab siis mõnusat lugemist Megan Jayne Crabbe \”Body Positive Power\” ja Caroline Dooneri \”The Fuck It Diet\” raamatute näol. Lisaks üks mõnus seep ja veel mõnusam küünal. 

Et loosis osaleda, 

– Pane \’Follow\’ mu Instagrami kontole,

– Märgi kommentaarides keegi, kellele ka selline lugemine rõõmu võiks pakkuda,

– Jää ootama. 

Võitja loosin välja näiteks ee.. ma ei tea, 1. aprillil? Haha, ma ei tea, ma selles asjas nii n00b, aga vist on siuke ajavahemik ok? 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s