Kuidas ma oma menstruatsiooni tagasi sain?

 Vahet pole, kas sa soovid lapsi või mitte – see, kas naisel esineb regulaarne menstruatsioon või mitte, on üks ilmselt tähtsamatest tervisenäitajatest. See, kui viljakas eas naisel menstruatsioon ära jääb või muutub ebaregulaarseks, viitab tihti sellele, et miski on korrast ära. Muidugi on sellel ka muid põhjuseid – beebipillid, rasedus vms. 

Anoreksiahaigetest naistest jääb menses ära umbes 80-90% naistest, buliimia all kannatajatel on see protsent 40-50. Ka naistel, kes kannatavd binge häire all võib menstruatsioon ära jääda — sellest saate ilmselt isegi aru, et KMI ja rasvaprotsent ei pea olema ilmtingimata madal, et tekiks sekundaarne amenorröa. Söömishäirete puhul põhjustab menstruatsiooni ärajäämist hüpogonadotroopne hüpogonadism ehk \”Hüpotalamuse häiretest tingitud amenorröa on seostatav gonadotropiini vabastava hormooni (GnRH) sekretsiooni ning hüpotalamuse-hüpofüüsi-gonaad telje häiretega\” (Wikipedia). Tähendab, et tekib hormonaalne häire. Seda hormoonitsüklihäiret, mis menstruatsiooni sekkuma hakkab, põhjustab söömishäirete puhul peamiselt kaalulangus – ehk keha hakkab energiat kokku hoidma erinevate kehaliste funktsionaalsuste arvelt, et mitte kaalu loovutada. Kaalu loovutama hakkamisel ei kaota keha muide mitte ainult rasva, vaid esialgu ka lihast ja seejärel, nt anoreksia puhul, ka juba organeid, nii buliimia kui anoreksia tekitavad ka püsivaid ajukahjustusi, aga see juba teine teema. Sama probleem võib tekkida aga ka siis, kui keha on tugeva stressi all ehk kaal ei ole ainus, mis hormoone mõjutab.

Kui te mõtlete, et ah, mis seal ikka, menseseta ongi hea elada, siis sellel esineb tegelikult ka tõsiseid pikaajalisi tagajärgi. Muidugi on võimalik viljatus, aga üks suurimaid kõrvalmõjusid on hoopis osteopeenia ehk osteoporoosi eelne seisund, mil luudesse jõuab vähem kaltsiumit kui tarvis ja luutihedus väheneb. Selleks, et luud taas tugevamaks muutuks, on kehal tarvis aga östrogeeni ja menstruatsiooni taastumist (Verywellmind). Tõuseb ka kardiovaskulaarsete haiguste risk, mis on söömishäiretega inimestel niigi suurem. Minulgi tekkisid 2018 lõpus südamehäired, mis ravi vajasid ning tagantjärele on selge, et põhjuseks oli justnimelt buliimia. 

Minu menstruatsioon hakkas tasapisi kaduma 2018. aastal, vist. Ega ma täpselt ei tea. Esialgu jäi lahjaks ja ebaregulaarseks ja siis kadus varsti täielikult. Ega ma ei kurtnud ka, savi. Mõnus ju, kui menstruatsiooni pole. Seda, et see on seotud söömishäirega ja ohtlik, sain teada alles paranema hakates.

Kokku kulus minul diagnoosi saamisest ja sööma hakkamisest kuni esimese menseseni ~9 kuud, millest ekstreemne nälg esines umbes 4.5 kuud. Selleks, et menstruatsioon taastuks, tuleb IGAT keha isu ja vajadust austada, regulaarselt ja normaalselt süüa – see tähendab ka binge/purge tsüklite vältimist. Kuidas neid vältida? Eeskätt vältides näljatunnet. Kui kõht ei ole tühi ja keha saab pidevalt energiat, ülesöömishood kaovad. V.a. siis, kui need on emotsionaalse taustaga – minul sellist kogemust aga pole. Minu suurim emotsionaalne söömine on see, kui ma lähen vanni, panen läpaka pesumasina peale ja sealt midagi käima ja näksin midagi, kasvõi porgandit. See on minu jaoks selline hästi mõnus lõõgastav tegevus, aga muidu ei ole mul emotsionaalse söömise kogemust ja ka nõu ma selles osas anda ei oska, ehkki küsitud on…

Igatahes. Menstruatsiooni taastumine söömishäiretega naistel nõuab kehakaalu taastamist setipunkti ehk weight restorationit. Kui suur see kaal on? Täiesti võimatu ette ennustada. Mõnel taastub menses juba normaalkaalu madalamas otsas, aga see on pigem haruldane. Minul kulus taastumiseks 9 kuud ja ma võtsin juurde 25kg ehk pidin täiesti ülekaaluliseks muutuma, et tekiks taas normaalne menstruaaltsükkel. Samal ajal tsükli tekkega kadus ka ekstreemne nälg ning normaliseerus söögiisu ja energiatase. Eelnevad neli kuud olin ma kui põhjatu auk ja ei jaksanud midagi teha, ma ainult sõin ja magasin: veidi nagu beebi, kellel kogu energia kulub kasvamiseks. Ka kogu minu energia kulus too hetk organismile tehtud kahju korvamiseks ja keha parandamiseks.

Seetõttu ongi eriti valus saada kommentaare nagu \”paks siga\”, \”ebatervislik õgard\”, \”mõtle, mida selline õgimine su kehale teeb\”, \”arvata oligi, et sa massiivseks paksmaoks muutud\” jms, mida kõike ma saanud olen. Sest tegelikult ei teinud see ekstreemse nälja periood mu keha jaoks mitte midagi halba. Jah – kuulsite õigesti. Mitte midagi. Jah, ma läksin paksuks. Tõesti läksin. Aga mu söömishäire oli kestnud SEITSE AASTAT ja juba enne seda oli mu söömine häiritud – ma olen end piiranud üle poole oma elust. Ma võisin ju visuaalselt varem näha välja tervem, kuid tegelikult oli mul terve nimekiri terviseprobleemidest, mida põhjustas justnimelt buliimia. Aga slp ma anonüümsed kommentaarid kinni keerasingi, et need konkreetselt olid niii triggering ja päris paha tunne on rahusteid võtta ja nuttes magama minna, sest kellelgi oli vaja oma õelust välja elada…

Eelmisel nädalal käisin arsti juures ning andsin ka analüüsid, millest selgus, et ka aasta hiljem esinevad mu kehas endiselt vaegsöömisest tulenevad puudujäägid, hormonaalne tase ei ole paigas, paljudest mineraalidest on puudus ning on tekkinud hüponatreemia ehk elektrolüütide tase pole endiselt paigas.

Ja ma olen söönud tohutult palju puu- ja köögivilju, ehkki, jällegi, anonüümsed kommentaatorid on jätnud kommentaare selle kohta, kuidas ma ainult pizzasid ja burgereid vitsutan ning neid Fantaga alla loputan – tegelikult olen ma aga justnimelt jälginud, et keha saaks toidust palju vitamiine. 

Selleks, et terveneda sekundaarsest amenorröast, ei piisa ainult korralikust toitumisest. Vaja on ka puhkust ehk intensiivsest treeningust loobumist või loobumist treeningust üleüldiselt. Mina loobusin treenimisest täielikult, sest minu häires oli trennil väga suur roll – mingi hetk paranemisteel tekitas mõte treenimisest minus lausa ärevushooge. Lahtistitega vabanesin toidust, kuid ületreenimisega vabanesin energiast. Hetkel alustan tasapisi taas treenimisega, kuid kuna kardan väga häire süvenemist või mensese uuesti ärajäämist, teen seda väga rahulikult ning tasapisi.

Kõige hullem menstruatsiooni taastumise juures on see, kui tohutud valud mul on. Mul olid ka varem pigem intensiivse valuga päevad, aga praegu tuleks nagu kõik see aastate jooksul kogemata jäänud valu korraga tagasi. Valud on tõesti niiiii tohutult intensiivsed, et ma tahaks lihtsalt surra veits. Teine asi, mis on vääääga hull, on PMSi aegne hormonaalsus – ma olen täiesti südantlõhestavalt kurb, kõik ajab nutma, kõik ajab vihale … ühesõnaga tõesti on tavapärase PMSi ja mensese intensiivsus sada korda suurenenud, mis ei pidanud ka olema just harv nähtus ….

Vot. Niipalju siis sellest. Palju tööd on tehtud ja vaeva nähtud ja ehkki võib mõelda küll, et \”pft, aint päevad ju\”, siis tegelt ma olen tohutult uhke ja õnnelik, et need taastasin.

hilisem edit: peale enda uuesti piirama hakkamist jäi mul menstruatsioon peale 3 regulaarset kuud uuesti ära, oeh. 

3 thoughts on “Kuidas ma oma menstruatsiooni tagasi sain?”

  1. Jeeee, see tähendab vähemalt, et tervis tuleb! Küll need teised näidud ka korda saavad. Minul näiteks ongi nüüdseks juba osteopeenia diagnoositud, nii et pekkis ikka. 😀 Ma loodan, et sul läheb arsti juures hästi ja sa saad sellest suurest tagasilanguse august välja. Pideva ärevuse all on nii rõve elada. Aga ma ei tea, insta järgi tundub, et teed söömise osas edusamme ja oled täiega tubli. 😀 Vähemalt proovid, onju!huvitav jah, kas terve ära jäänud kordade valu tuleb siis korraga… 😀

    Like

  2. Noh, nii palju mul mõistust veel on, et ma saan aru, et nälgimine = kokkuvõttes KAALUTÕUS ja ma ajan oma keha veel rohkem sassi. Ma muidugi iga päev nüüd rahustite laksu all ka olnud, kui aus olla… Aga peaasi, et korralikult söön. Eile oli vaimselt essa normaalne päev ja tänane algas uudisega, et VALITSUS ASTUS TAGASI!!!!!! I MEAN WHAT ELSE COULD A SIMPLE GIRL ASK FOR?????????

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s