MIKS SA EI PEAKS AASTA ALGUSES DIEEDIPIDAMIST ALUSTAMA EGA JÕULUKILODE PÄRAST MURETSEMA?

 Kätte on jõudnud kõikide dieettoodete, toitumisnõustamiste ja muu säärase turundajate ja pakkujate lemmikhooaeg: aasta lõpp ja uue algus! Konkreetselt paari päeva pärast hakkab uksest ja aknast sisse pressima toitumisnõustajate ja dieedikavade reklaame, mis lubavad, et JUST NEMAD aitavad sul kaotada uuel aastal 5, 10 või 500 kilo, maksa aint 50 euri ja see imeline tulevik on sinu! 

.. Pliis ära mine nende lubaduste õnge. Need on ilge pask, ausalt. 

Esiteks ei ole nendel dieetkavade müüjatel nagu Orgu, Fitlap jt mingit huvi selles osas, et sa kõhnaks saaks ja kogu Eesti elanikkond oleks sale ja terve nigu Tuhkatriinu muiste – ei, kes siis nende klientuur oleks? See, kui sa muudkui lubad, et alustad SEL AASTAL LÕPUKS JÄLLE nende imekavaga ja JUST SEL AASTAL see lõpuks töötab .. ja nii 5 aastat järjest .. on nende jaoks ideaalne. Sa tead, et eelmistel aastatel see ei töötanud, aga ometigi mõjub nende turundus sulle iga aasta üha uuesti ja uuesti ja sa annad jälle enda raske vaevaga teenitud raha, et Orgu saaks välja viia endast 20 aastat nooremaid daame ja see Fitlapi-härra saaks rahastada enda eksklusiivset elustiili uhkes villas. Sina aga elad ikka edasi oma tavapärast ja keskmist elu, aga sedapuhku mitukümmend Eurot vaesemana, sest nende turundusnipid töötasid: sa avasid oma rahakotirauad. Neil on raha, sinul on varsti jälle pettumus iseendas, palju õnne, niimoodi see igavene dieedimaailma tsükkel töötab. 

Astu sellest tsüklist välja. Ole iseenda teerajaja. Ära ole reklaamiohver, ole boss bitch, ookayy???

Ma alles paar nädalat tagasi kirjutasin sellest, miks dieedid ei tööta, näe, siin 

#science: https://www.getter.eu/2020/12/miks-dieedid-ei-toota.html

Ära usu ka sellesse, et mingid dieediteed või kapslid või kommid töötavad – need on lihtsalt kallid kõhulahtistid ja diureetikumid ehk viivad kehast vee välja. Ja panevad su pasandama. Ja seda kõigest 59,99 eest! Kanna see raha mu kontole, ma annan sulle lihtsaid nippe, kuidas s*tt lippama saada. 🙂 Odavalt!! Ainult 59,99 eest, for you, my friend!

Ja no kuna jõulud on eestlaste jaoks mingi suur söömapüha (jällegi – miks???? minu arvates põhjustab seda paljudel suuresti see, et inimesed piiravad end pidevalt söömisega ja siis jõuludel lasevad vabaks, sest \”siis ju võib\” ja söövad üle, selle asemel, et kogu aeg normaalselt süüa, aga vb ma eksin ja asi on lihtsalt ee milleski muus, idk ma ju ei ole mingi spetsialist, vaid mingi suvaline vinguv eit kuskil internetis, suhtu kõikidesse mitte päris spetsialistidesse nii ja su elu on parem, mway), siis see on nüüd lisaks uusaastalubadustele see teine koht, mida dieedihärrad ja -provvad müüvad. \”Kaota jõulukilod kahe nädalaga!\” ja ausalt .. see lubadus töötab. Aint, et selle asemel, et maksta neile 59, 999 (just for you, my friend!) võid sa selle raha samahästi näiteks põlema panna (või heategevuseks annetada), sest su kaal normaliseeruks niikuinii. Jah, PÄRISELT. Tervetel inimestel eksisteerib selline asi nagu setipunkti piirkond ehk kaalupiirkond, milles su keha end mugavalt tunneb ja kui sa end varasemalt ei piiranud, kuid jõulude-aastavahetusega vms kaalus juurde võtsid, siis worry not, su keha teeb ise ära selle suurepärase kaalulangetus-töö ja kiirendab metabolismi (nt sul on palavam jms), et üleliigsest kaalust vabaneda. Inimese kehakaal on sõltuv bioloogilisest ettemääratusest (DNAst), keskkonnateguritest ja epigeneetikast (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990627/). Juhul, kui su organism ei ole totaalselt tuksis, siis lase bioloogial teha oma tööd ja ära mikromanageeri oma kehakaalu. Usu, tulemus on paari nädala pärast täpselt sama nagu siis, kui sa järgid mingit udupeent söömiskava; ainult, et ühel juhul on su keha stressis ja häiritud ning teisel mitte. 

Su keha saab suurepäraselt hakkama hormooniregulatsiooniga, näljataseme reguleerimisega, seedimisega jms – see on fakt, mille paljud meist on unustanud dieeditööstuse tõttu. Ja see, milline on setipunkti piirkond, on inimesiti väga erinev – mõnel justkui \”normaalkaalus\” oleval inimesel jääb ära menstruatsioon ning esinevad kõik nälgimise sümptomid, ehkki KMI järgi oleks ta nagu normaalne. (https://www.nourishrx.com/blog/set-point-theory). Kõik inimesed ei ole loodud peenikesed olema, ausalt. Ei, ma ei propageeri siin mingit rasvumist või midagi – rasvumine on kas a) mingi haiguse, mh söömishäire või b) Lääneliku toitumise tagajärg. Süües igapäevaselt ainult kõrgtöödeldud, rasvarikkaid ja soolaseid toite, ajame me samamoodi keha normaalse funktsioneerimise sassi, täpselt nagu kaalulangetusdieetidega. PS: söömishäiretega inimesed, ärge põdege, teiega ei juhtu nii! Ei, teist ei saa nii-öelda \”paksu ameeriklast\” ja paranemise ajal on tavaline ja normaalne süüa omajagu rasvaseid ja kaloririkkaid toite – keha vajab seda paranemiseks ja SEE. LÄHEB. ÜLE. 


See, mis ma endaga teen, ongi sisuliselt üks piiikkkkkkk teaduseksperiment ja mul on hea meel, et ma blogis seda kajastanud olen. Praeguseks on mu söögiisu ikka väga normaalne ja toidulaud nagu… nii normaalne??? Ja see on juhtunud täiesti iseenesest, mu keha on võtnud toitumise juhtimise täielikult üle ja küsib ikka täiega õigeid asju. Hommikul söön putru või muna ja leiba nt pasteediga, lõunaks mingit praadi (täna tegin ise burgerit nt), vahepalad on peamiselt puuviljad ja õhtuks tahan üldiselt midagi kergemat, nt suppi või hautist. Ja ma olen ISE siia punkti jõudnud. Ma ei kontrolli oma isusid absoluutselt. Ma söön 100% seda, mille järgi mul on isu. 
Üks asi, mis mu söömise sassi ajab, on magamatus või kehv uni – ja selle asemel, et rääkida ülekaalulisuse pandeemiast, võiks me pigem rääkida ühiskonnas magamatuse ja unepuuduse pandeemiast, mis 1) suurel määral põhjustab ülekaalulisust, sest see ajab näljahormoonid täiesti sassi ja põhjustabki isusid kiire süsivesikute- ja rasvarikka energiaallika järele ja 2) põhjustab lisaks veel 100 tõsist terviseprobleemi, alates südamehäiretest, lõpetades dementsuse kõrgema riskiga vanaduses. 
Ja üldse, ülekaalul ja ülekaalul on suur vahe; nagu ma juba mainisin … see on täiesti võimalik, et sinu keha ideaalne kaal, milles ta on kõige tervem ja funktsionaalsem, ei mahugi kehamassiindeksi normidesse. Ja see on nagu sitaks fain, sest KMI on totaalne BS, mille leiutas 19. sajandil mingi MATEMAATIK ja mis põhineb ainult VALGENAHALISTEL MEESTEL: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/bmi-stop-measuring-weight-height-health-measure-fitness-fat-a7894951.html
Pliis usalda oma keha, ära mikromanageeri enda kaalu ja lase endal lihtsalt olla, 
Aitäh

12 thoughts on “MIKS SA EI PEAKS AASTA ALGUSES DIEEDIPIDAMIST ALUSTAMA EGA JÕULUKILODE PÄRAST MURETSEMA?”

 1. Väga õige! Olen seda korduvalt kogenud, et dieeti tehes on keha nii stressis, et kaal ei lange, aga kui isude järgi süüa, siis loksub ise tagasi normaalsesse punkti. Nt minu see punkt on 62kg (olen lühike) ja kuigi ma saan trenni ja kalorite piiramisega ka ca 56 peale, siis milleks punnitada kui ma saan sama hästi elada rahus oma 62 kiloga ja armastada enda keha!Kindlasti on sinu blogi ka üks, tänu millele ma olen aru saanud, mis on tegelikult oluline.

  Like

 2. Täpselt see, mida ma pidin täna lugema. Kaalule astudes näitas see tropp masin mulle jälle suuremat numbrit ja esimene mõte oli, et ohhhh kohe on uus aasta ja uus algus ja saame tagasi nälgimisrežiimile minna, hurraa?!EI.Sellel pole mõtet. Sest siis ma jäängi totaalselt üle sööma, ma ei saa kunagi oma tervist tagasi ja ma ei jaksa kunagi järgmist maratoni joosta. Nagu, halleluuja et selliseid tervemõistuslikke inimesi on olemas, nagu sina. Ausalt ka. Ma tahaks sind kallistada või sulle näiteks paki kahvlitega saata (sa ju uueks aastaks lubasid hahha :D), et sind kuidagi ära tänada. Sa teed siin jumala tööd, eksole. 😀 Mind ajab ilgelt närvi, et igaaaalpoooool on neid Orgu ja Fitlapi reklaame. Ja siis kui spordiklubis käisin, siis oli veel see mingi Elisa elustiil? Ma muidu ütleks, et tänu (osadele) sotsiaalmeedia inimestele on viimaks ometi see dieeditamine natuke vähemaks muutunud (aga vb mull aint tundub, sest ma ei followi neid, kes on mingi oojee weightloss eks), aga niiiiii pikk tee on veel minna.Uuel aastal uue hooga sööma!

  Like

 3. aajajaa, elisa elustiil!!! mul ka oli vahepeal see reklaam nagu IGAL pool (Instas jms). Nagu laske elada pliis, aitäh :DAga see on nii tore, et ma sulle positiivselt mõjun, ausalt 🙂 vahepeal ma olen nagu \”omg blogi on väljasurnud meedium ja keda mu jutt ikka kotib\”, aga tore teada, et ma ei käi siin ükski, haha 😀

  Like

 4. Fitlapi kohta saan küll enda kogemusest öelda, et see ei ole tavaline kiiresti saledaks dieedikava, vaid täiesti lihtne ja mõistlik toitumiskava, mis toetab tervislikku elustiili. (Üle)Kaaluga tegelemine ei pea olema tohutu rist ja viletsus, enesepiitsutamine, ühekülgne rangelt piiratud toidulaud ega ka mingi udupeenete dieettoitude tarbimine kuni soovkaaluni ja siis vanade harjumuste juurde tagasipöördumine. Minu arvates on Fitlap väga hästi suutnud sellise kuvandi murda ning nende lähenemine toitumisele on ikka väga mõistlik. Soovitaksin seda kindlasti kõigile, kes endale toitumiskava otsivad, sest ka Facebooki toetusgrupp on positiivseim grupp, kus ma kunagi olen osalenud. Seda just tänu sellele, et kava loojad olid algusest peale ise grupis väga tegevad ja hingega asja juures. Nad kuulasid kasutajaid, kuidas saaks kava paremaks teha ja näitasid enda eeskujul, mida kavaga saab teha, mitte ei istunud ainult pöidlaid keerutades kuskil kaugel oma suureneva rahahunniku otsas. Seda jätkavad ka praegused töötajad.Kavast saadavad teadmised ei ole mingid eksklusiivsed imenipid, mida mõistlikest tervisliku toitumise soovitustest tasuta ei leiaks. Minu jaoks on tegemist aga mugavusteenusega, mis aitab mul toitumisega seotud pingeid leevendada. Mul ei kulu mitte ühtegi liigset mõtet oma menüü pärast muretsemiseks, pidevalt kalorite arvestamiseks ja paaniliselt oma kaalule mõtlemiseks, sest ma tean juba kogemusest, et see kava toimib ja sobib mulle. Paari klikiga saan kõik oma asjad tehtud. Võiksin ilma kavata kõike ise planeerida ja toituda ilma midagi kaalumata, aga viimatine oluline uuendus laseb kasutajatel ise oma retsepti koostada nii, et makrod ja kalorid oleks paigas, seega tegutsen just selle mugavuse pärast sealses keskkonnas aktiivselt edasi. Selline tegutsemine lihtsalt meeldib mulle, see on minu jaoks täiesti positiivne elustiil. Mõttega asja juures olev inimene saab aru, et ega kava sinu eest ju midagi ära ei tee, sina ise pead oma mõttemaailma ja halbade harjumustega tööd tegema, oma toidulauda ise planeerima ja oma tervise eest igakülgselt ise hoolt kandma. Kes asjasse süveneda ja õppida ei taha, selle puhul ei tööta ükski kava.Probleem ei ole aga ju tegelikult nii väga kavades, vaid inimloomuses. Tahetakse kiireid tulemusi, kuid püsivat muutust mõtlemises ja käitumises ei saavuta kiiresti. Selleks peab järjepidevalt tööd tegema, õppima ja arenema, aga inimesed tüdinevad kiiresti. Samuti ei ole inimesed üldse kursis toitumise põhitõdedega ega osata ka oma keha kuulata – juba selle teadmise põhjalt saaks hinnata kavade mõistlikkust ja jätkusuutlikkust. Tõepoolest, enamik dieedikavadest ei ole mõistlikud ega ka jätkusuutlikud ja see on suur probleem. Kui tulemused ei tule nii kiiresti kui oodatakse, pettutakse nii kavas kui iseendas ning jätkatakse elu nagu mingis nõiaringis, pidevalt ühest imedieedist teise. Tervislikust toitumisest tuleb kujundada elustiil, kus toitumisel ja toidust ning kehakaalust mõtlemisel ei oleks ebaproportsionaalselt suurt osa sinu igapäevaelust. Kas selle saavutab toitumiskava või millegi muuga tegeledes, seda saab iga inimene õnneks ise otsustada.

  Like

 5. Ehkki niimõnegi asjaga siit olen nõus, siis Fitlap on siiski dieedikava ja ei midagi muud. 🙂 Vahet ei ole, kuidas see siis sõnastatud on, point on ikka üks. Ainus normaalne viis kaalu langetada on töötada koos professionaalse (HARITUD, räägime siin ikkagi baka/mag) nõustajaga, kes selgitab, mis-miks-kuidas, Fitlap seda kaugeltki ei ole ja iial olema ei saa ja seega ei saa siin rääkida mingist väga suurest tervislikkusest või püsivast elustiilimuudatusest enivei.

  Like

 6. Ostsin Fitlapi aastaks. Mitte selleks, et kaalu kaotada, vaid ma lihtsalt ei oska süüa teha ega mõelda mida teha. Kasutasin 3 kuud vahelduva eduga ja nurka ta jäigi… Miks? Sest mina ei suudagi oma toidulauda mitu päeva ette planeerida. Kui ma ikka täna, homme ja ülehomme ettenähtud kanasuppi ei taha, siis toiduained lähevad vanaks ja söön ikka oma grilljuustu võileiba. Jälgisin ka Fitlapi grupis neid inimesi – kõik nii uhked oma kalorilugemiste, toidu kaalumiste, makrode ja nende uute pelmeenidega, mida Fitlap toetab. Jah, oli ilusaid tulemusi ilma näljutamata, aga mis sa jäädki igavesti kaaluma, kui palju kohvi peale nüüd seda koort võib panna? Või toituma täpselt need 4 toidukorda grammi täpsusega, mis on päevaks ette kirjutatud? Absoluutselt siis oma keha ei kuula ju. Äkki tahab neid tavalisi, no ikka neid õigeid pelmeene. Minu kaal on ideaalne ainult juhul, kui ma saan just siis kui tahan süüa mäkki või muud jama. Kasvõi mitu päeva järjest kui keha tahab. Ja teate mille järgi mul intuitiivselt toitudeses isud tekivad? Kõige – sh ka hulgaliselt juurviljade, salatite ja puuviljade järele. Tasakaal ja portsioni suurus – kui ikka enam seda viimast poolikut kartult ei taha, siis jäta alles. Või tõsta juurde, kui puudu jäi ;)- Räägib endine anorektik ja buliimik

  Like

 7. Täpselt. 🙂 Pole vaja oma keha mikromanageerida, intuitsiooni usaldamine on megatähtis. Kui ongi tõsine kaaluprobleem, mis on tekkinud liigselt lääneliku söömise tagajärjel (a la pidevalt pihvid, krõpsud, fanta, kananagitsad ja friikad jne jne), siis pole vajagi muud kui õppida sööma peamiselt täisväärtuslikke toite ja selleks ei ole vaja kindlasti mitte Fitlapi, vaid ainult a la retseptikogu nagu nami-nami ja enda keha kuulamist. Kui on aga tõsisem kaaluprobleem, millest nii jagu ei saa, siis ei aita ka Fitlap, vaid on vaja professionaalset abi. Enamik suhtuvad fitlapi jms kavadesse kui ajutisse lahendusse ja arvavad, et kaal ei tõuse, aga fakt on ju see, et 95% inimesi võtab peale dieeti kogu kaotatud kaalu max 5 aasta jooksul tagasi.

  Like

 8. A ja ilmselgelt jätsin mainimata, et1) See, kui jäädagi elama ainult mingi Fitlapi kava järgides, on häiritud söömine ja võib muutuda söömishäireks2) Vahepeal nt mäkki süüa jms on ju ilmselgelt täiesti ok, see, mis põhjustab ülekaalu, on rämedalt võssa söömine (liigselt töödeldud toidud põhjustavad hüperfaagiat).

  Like

 9. Siia oleks pidanud ilmuma veel posu Fitlapi kiitvaid postitusi, mida ma üles ei lasnud, sest mu blogis käib palju söömishäiretega inimesi. Dieete võite kiita mujal, see siin on kehapositiivne, teadusele ja tervislikkusele keskenduv keskkond. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s