Kuidas praeguse olukorraga toime tulla? Nippe ärevikult

On neid, kellele praegused emotsioonid on igapäevaelust harjumuspärasemad ja on neid, kelle jaoks on situatsioon pigem uus. Kaheksa aastat ärevushäirekogemust liigitavad minu nende inimeste sekka, kellele postituse alguses loetletud emotsioonid on pigem tuttavad, ehkki olukord ise on uudne ja, olgem ausad, väga vastik.

Mõtlesin pikalt, kas kirjutada antud postitus või mitte, aga otsustasin, et teen seda siiski — ehk on kellelgi sellest kasu. Aastate jooksul olen ma välja töötanud või selgeks õppinud posu toimetulekumehhanisme, millest on ka praeguses olukorras üksjagu kasu. Ütlen ausalt, selleks, et neil päevil mitte hulluks minna ärevusest ja hirmust, pean ma ikka väga palju pingutama. Aga kui mõned üksikud hetked välja jätta, mil negatiivsed emotsioonid minu üle võimust võtavad, suudan ma püsida küllaltki rõõmus ja rahulik.

Kuidas? Eks ma räägin lähemalt…

NB: antud nippidest on kasu neil inimestel, kelle peamine probleem on üldine hirm ning harjumatu elukorraldus, koondatud või vähenenud sissetulekuga inimesed lihtsalt rahulikkusega vist arveid ei maksa. 

1. Päevakava. 
Päriselt. Normaalne elukorraldus ja rutiin kaose asemel on nii üleüldise ärevuse kui ka näiteks päris depressiooni puhul väga tähtsad. Säilita oma elu üle kontroll, ära lase enda rutiini käest.
Normaalsel ajal ärkamine ja magamaminek, piisav, aga mitte üleliigne uni – see on suur samm tavapärase elu poole. Lisaks oleks hea, kui sul on mingi kohustus, mida sa pead tegema kellaajaliselt. Paljudel on selleks kodukontoris töö, aga kui sa hetkel tööd ei tee, siis püüa nt iga päev kellaajaliselt jalutamas käia või pühenda tund-kaks enesearengule (nt Udemy, Eduonix, raamatud vmt).

2. Normaalne söömine. 

Hm. Sellest peaks ma võib-olla kunagi eraldi postituse tegema, ikkagi kolmandat kuud taastuv buliimik, kes õpib, mis see normaalne söömine üldse on.
Püüa oma toitumine hoida maksimaalselt rutiinne. Hommik, lõuna, õhtu, kaks vahepala. BTW, hommikusöök ON väga tähtis ja eriti oluline on pakkuda hommikul kehale justnimelt liitsüsivesikuid. Hommikusöögi söömine turgutab immuunsust ning annab sulle energiat, mida sa päeva esimeses pooles hädasti vajad. Süsivesikuid tarbides tõstad sa enda võimekust, sest keha saab keskenduda sinu jaoks oluliste ülesannete täitmisele, mitte ei pea tegelema glükoosi tootmisega.

Püüa hoida toidukordade vahed mitte pikemad kui 4-5 tundi, nii püsib su veresuhkur stabiilne, hoides ära ootamatud söömahood. Lisaks püsin vähemalt mina täis kõhuga märksa rahulikum kui näljasena.

See, mida keegi sööb, on ta enda otsus, aga köögi- ja puuviljad, teraviljalised, liha, piimatooted, kala ja kaunviljad on märksa parem valik, kui veidrad purgitoidud (mis põmst on eelnevalt loetletud asjadest tehtud) ja kiirnuudlid.

3. Ära lase end käest.

Pese ennast, kammi juukseid, kanna ka kodus kenasid, aga mugavaid riideid, vahel pane ehk veidi meikigi näkku.. Sellised pisiasjad kipuvad kodus olles ununema, aga aitavad tegelikult väga palju kaasa meeleolu positiivsena hoidmisel.

4. Piira uudistelugemist / infotarbimist.

See on väga tähtis. Päriselt, väga-väga tähtis. Ülitähtis. Kõige tähtsam.
Praegusel hetkel on metsikult palju ärevusttekitavat infomüra, mille tarbimine meile tegelikult midagi juurde ei anna. Sinu elu ei muuda ju kuidagi paremaks fakt, kui palju on näiteks Itaalias nakatunuid või surnuid.. Seega ei ole mõtet ka selle kohta pidevalt uurida.
Ma ei ütle, et oleme nüüd kõik ignorantsed või miskit, aga ausalt, mida vähem praegu uudiseid lugeda, seda parem su vaimne tervis püsib.
Mina olen loobunud ka nt Facebooki kasutamisest ja piiran väga ka Instagrami scrollimist, sest negatiivne teave levib ka seal.

Ma tean, et asjad on f*cked up, pole vajadust seda endale igal hetkel meenutada.

Kui soovid uudistel siiski silma peal hoida, pühenda sellele näiteks igal hommikul 15-20 minutit. Ära tee seda õhtul, sest see võib hakata häirima su und.

5. Arenda ennast ning tee trenni, kui soovid, aga ära tunne kohustust seda teha. 

Paljude inimeste jaoks on praeguses olukorras enda arendamine ning trenn vajalikud, et elu võimalikult normaalne tunduks (või ka lihtsalt, et oma aega kasulikult sisustada), aga kui sa ei tunne, et tahad seda teha, siis ära tee. Ja ära tunne end pahasti seepärast, et teised teevad.

Ka PUHKAMINE on tähtis ja täiesti normaalne. Ma olen viimased paar kuud rabelenud pmst nonstop ja täistuuridel ning kasutan seda veidikest üleliigset vaba aega, mida on tekkinud, ära selleks, et lihtsalt olla. Kaisutan meest, vaatan Netflixi, tšillin niisama.
Kuna ma nvn kodukontorist tööd teen, siis ega teda palju pole, aga tund-poolteist lisaaega on päevas praegu kindlasti.

Mingi hetk peaks siiski panema kokku need kümmekond kastitäit Ikeast tellitud mööblit, mis ootavad kummutiteks, laudadeks ja öökappideks saamist.. Ning võtma lahti vana mööbli, mis omakorda ootab uut omanikku.
Aga kõige jaoks on oma aeg, eks.

6. Positiivne meelelahutus. 

Eks inimesi on igasuguseid, aga praeguses olukorras düstoopiate ja pandeemia-teemaliste filmide/ seriaalide vaatamine, raamatute lugemine vmt on minu jaoks arusaamatu. Endas vabatahtlikult hetkel hirmu külvata? Yea, no, hard pass. 

Kodukontoris juhtme seinast tõmbamine on minu jaoks päris raske ja kõige paremini õnnestub see raamatuid lugedes. Ausalt, ma VÄGA soovitan raamatuid lugeda, see on meeldivalt lõõgastav ja rahustav ning aitab väga hästi veidikeseks reaalsusest põgeneda.

Mina tegin näiteks algust Witcheri-sarja raamatutega ning soovitan neid üliväga, suurepärane lugemine.

Mis ma veel teen? Näpin telefoni ja vaatan seriaale, great fun. 

Minu valikuks on seriaalide osas eeskätt naljakas content. Mõned mu lemmikud (kaks esimest on hetkel vaatamisel, ülejäänusid olen vaadanud varem):

 • Black-ish
 • Brooklyn Nine-Nine
 • Kim\’s Convenience
 • 2 Broke Girls
 • American Housewife
 • Working Moms
 • The Big Bang Theory
 • The Good Place 
 • Fuller House
 • Grace and Frankie
 • Nailed It

Loetlen mõned üksikud oma üldised lemmikud ka (ausalt, ma vaatan väga palju seriaale, nagu VÄGA):

 • Witcher
 • The Umbrella Academy
 • Violet Evergarden
 • Sword Art Online
 • Shokugeki No Soma
 • Steins;Gate
 • Chilling Adventures of Sabrina
 • Riverdale
 • Orphan Black
 • Blacklist
 • Spinning Out 
 • Ugly Delicious
 • How I Met Your Mother
 • Gossip Girl
 • iZombie
 • Good Witch
 • Good Girls
 • Magi: Sinbad 


Kui te tahate telefoni scrollida, aga Instagram/ FB jms on täis negatiivset content\’, siis.. Reddit. Mitte küll Popular, sest noh, obvious reasons, aga seal on väga positiivseid subredditeid, mida ma üksjagu vaatan. Enda lemmikud nt: https://www.reddit.com/r/aww/ https://www.reddit.com/r/rarepuppers
https://www.reddit.com/r/puppies/
https://www.reddit.com/r/Zoomies/https://www.reddit.com/r/wholesomememes/
Ühesõnaga, palju kiisusid ja kutsusid ja veits meme\’sid.

 7. Lõõgastu.
Käi vannis, saunas, duši all või vedele voodis – see on täitsa su enda valik. Ma teen kõike ja palju, hehe. Või misiganes muu tegevus sind lõõgastab, olgu selleks joonistamine, treening, koristamine või kokkamine – praegu on aeg, et teha seda kõike ja palju.

8. Kui sind tabab paanikahoog.

Paanikahoogude üleelamiseks on mitmeid tehnikaid, mille kohta ma väga-väga uurida soovitan. Mõnele sobib üks, teisele teine. 
Minu jaoks on kõige efektiivsem hingamisele keskendumine – hingan sügavalt ja muust ei mõtle, kui enda hingetõmmetest. 
Lisaks toimib nt see, kui ma loen kokku ruumis eri kujundeid/ värve. Nt otsin rohelisi asju ja loen neid kokku, siis kollaseid jms. 
Pikaajalise paanikahoogude kogemusega tekib lõpuks ka oskus neid ennetada ja ära hoida, aga usun, et nii mõnigi inimene tunneb neid hetkel esimest korda. Oluline on püüda saavutada endaga toimuva üle kontroll, mitte lasta hirmul enda üle võimust võtta. 


9. Mida MITTE teha?Ära kasuta negatiivseid toimetulekumehhanisme
Stressisöömine võib tunduda tore, aga on kahjulik nii lühi- kui pikaajaliselt. Suurenenud alkoholitarbimine, suitsetamine vmt rikub su organismi veelgi rohkem. Mis iganes negatiivseid toiminguid sa teed, et negatiivsust enda sees või ümber vähendada… püüa seda mitte teha. Ära tee endale liiga. Ära keskendu ka ülemäära negatiivsele. Ära mine kurjaks iga inimese peale, kes karantiinireegleid rikub või muidu isekas douchebag on. Temal on poogen, ta teeb enda meelest kõik õigesti, sina oled see, kes kannatajaks jääb. _____________________________________________

Ongi vist kõik. Kui teil leidub lähedasi, kellel praeguse olukorraga toimetulemisega probleeme on, jagage seda postitust ka nendegagi, ehk läheb neil veidigi kergemaks.

Kui teil on ka endal mingeid soovitusi, võite neid lahkelt jagada kommentaarides.

Püsige tugevad. Me saame hakkama. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s